Przeskocz do treści

Pielgrzymka na Święty Krzyż 25.09.2021

           Dnia 25 września 2021 r. schola, ministranci i Rodzice pod opieką Księdza Marcina udali się na autobusową pielgrzymkę na Święty Krzyż. Wyjazd rozpoczęła poranna msza święta. Następnie pielgrzymi udali się na niezwykle szybką i przyjemną podróż autokarową, która minęła w przyjaznej i radosnej atmosferze. Po dojechaniu do Nowej Słupi postanowiliśmy zdobyć szczyt zwany Łysą Górą-szczyt o wysokości 595 m n.p.m. w Górach Świętokrzyskich,położony we wschodniej części pasmŁysogór w Nowej Słupi, objęty ochroną w ramach Świętokrzyskiego Parku Narodowego. 

Do samej góry pątnikom towarzyszyły stacje drogi krzyżowej. Po drodze odbyło się spotkanie z pomnikiem pielgrzyma Emeryka. Wspinaczka była wymagająca, ale wszyscy dali radę.

   Po wysiłku ogromną satysfakcję sprawił widok Bazyliki pw. Świętej Trójcy, która zachwyciła swoją architekturą. Sanktuarium na Świętym Krzyżu jest najstarszym w Polsce. Zgodnie z legendami, opactwo benedyktyńskie założył w roku 1006 r Bolesław I Chrobry. Natomiast faktycznie pierwszy kościół w stylu romańskim został ufundowany przez Bolesława Krzywoustego. Początkowo świątynia
była dedykowana Świętej Trójcy. Jednak od XIV w. jest nazywana Świętym Krzyżem, gdyż w roku 1306 książę Władysław Łokietek przekazał Relikwie Drzewa Krzyża Świętego.

Według legendy zostały one podarowane przez św. Emeryka, węgierskiego następcę tronu. Od tej pory sanktuarium stało się jednym z najważniejszych ośrodków kultu w Polsce, do którego licznie pielgrzymowali wierni.

Często przybywali tutaj królowie, jak chociażby Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt Stary, czy też Zygmunt August. Sam Jagiełło odwiedzał Święty Krzyż aż siedmiokrotnie, w tym w drodze na koronację w Krakowie oraz prowadząc wojska pod Grunwald. W okresie panowania dynastii Jagiellonów, opactwo było najważniejszym sanktuarium religijnym w Królestwie Polskim.

Pod kościołem znajduje się krypta zmumifikowanego ciała Jeremiego Wiśniowieckiego, spoczywają tam także benedyktyni. Spacerując po krużgankach można trafić do Muzeum Misyjnego w którym oblaci gromadzili pamiątki z licznych podróży misyjnych.

Warto podkreślić, że na Łysej Górze powstało największe w Górach

Świętokrzyskich i jedno z największych gołoborzy w średniogórzu Środkowej Europy. Gołoborze na Łysej Górze zostało nazwane na cześć botanika prof. R. Kobendzy i zajmuje 3,84 ha powierzchni.

Dziękujemy księdzu Marcinowi za organizację całego wydarzenia.
To była naprawdę wspaniała przygoda!
Zosia Kosatka